Minden pályázónak fontos: megjelent a KAP általános útmutatója

Nyilvánosságra hozták a KAP egyik legfontosabb dokumentációját

Már elérhető a 2023-2027-es programozási időszakra vonatkozó, a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv alapján meghirdetett pályázatokhoz kapcsolódó általános útmutató (ÁÚF).

Az KAP útmutatója 2024. január 1-től érvényes, és különböző területekre vonatkozik, köztük:

  • Az önerő igazolásának módjával kapcsolatos tájékoztatás,
  • A projekt megkezdésének és befejezésének folyamata,
  • Az összeférhetetlenségi szabályok,
  • A közbeszerzési eljárások,
  • A horizontális elvárások, ideértve a környezetvédelmi és esélyegyenlőségi követelményeket,
  • Örökléssel kapcsolatos kérdések.

Minden pályázónak érdemes tanulmányozni a szabályokat

Önerő igazolása

Az önerő igazolása a következők szerint történik:

Ha előleget kér a kedvezményezett, akkor az önerőt legkésőbb az első kifizetési kérelem benyújtásakor, vagy ha előleg igénylése előzi meg ezt, akkor az előleg igénylésekor kell igazolni.

Az önkormányzat esetén a költségvetési előirányzatokkal kapcsolatban a következőket kell bemutatni:

  • Képviselő-testületi határozat vagy a képviselő-testület költségvetési rendeletbe foglalt, a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozata a saját forrás biztosításáról.

Az önkormányzati társulás esetén a költségvetési előirányzatokkal kapcsolatban a következőket kell bemutatni:

  • Társulási tanács határozata vagy a képviselő-testület költségvetési rendeletbe foglalt, a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozata.

A költségvetési szervek esetén az irányító szerv vezetőjének nyilatkozatát kell bemutatni a saját forrás biztosításáról.

Egyéb kedvezményezettek esetén az önerő igazolása bankszámlakivonatokkal, banki igazolásokkal, értékpapírok számlakivonataival, hitelszerződésekkel, kölcsönszerződésekkel, tőkeemelési igazolásokkal, lízingszerződésekkel, állami és nem állami támogatásokkal, valamint kifizetett számlákkal vagy más dokumentumokkal történhet.

A projekt megkezdése

A projektet a kedvezményezett saját felelősségre kezdheti meg, hacsak a felhívás nem írja elő előzetes szemle lefolytatását a fejlesztés kiinduló állapotának rögzítése céljából.

Előzetes helyszíni szemle

A támogatási kérelem adatainak helyességének ellenőrzése és a szabálytalanságok megelőzése érdekében előzetes helyszíni szemle is elrendelhető a projektmegvalósítás tervezett helyszínén.

Ha az előzetes helyszíni szemle külső vizsgálattal vagy távérzékeléssel végezhető el a kedvezményezett közreműködése nélkül, akkor az előzetes értesítést mellőzhetjük. Ebben az esetben a szemlét a kedvezményezett vagy meghatalmazottja jelenléte nélkül is elvégezhetjük, és a jegyzőkönyv másolatát a kedvezményezettnek kézbesítjük, amelyet a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül kell megkapnia. A jegyzőkönyvre a kedvezményezettnek nyolc napon belül észrevételt tehet.

A támogatott projektek megkezdésének időpontja az alábbiak közül a legkorábbi:

  • Építési beruházás esetén az első bejegyzés az építési naplóban vagy a kivitelezési megállapodásban meghatározott kezdőnap.
  • Eszközök beszerzése esetén az első visszaigazolt megrendelés, szerződés, számla kelte, vagy az átvételi nap.
  • Létesítmény felvásárlása esetén a felvásárlás időpontja.
  • Szolgáltatás vagy tevékenység támogatása esetén a szerződéskötés vagy az első fizetési esemény időpontja.
  • Beruházás saját vállalkozásban történő megvalósítása esetén az első bejegyzés az építési naplóban.
  • Oktatás, képzés vagy rendezvények esetén az első esemény napja.
  • Egyéb esetekben a fizikai teljesítés dátuma vagy a projekthez kapcsolódó kezdési időpont.
  • Földterület vagy ingatlan vásárlása esetén az adásvételi szerződés kelte, amennyiben az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés megtörtént.

A projekt fizikai befejezése

A projekt fizikai befejezés napjának meghatározása a projekt utolsó támogatott tevékenység fizikai teljesítésének napja szerint történik, az alábbiak szerint:

  • Eszközbeszerzés és információs technológia-fejlesztés (hardver) esetén az üzembe helyezés dátuma.
  • Ingatlanfejlesztés és infrastrukturális beruházás esetén a használatba vétel napja.
  • Tanácsadás esetén a megbízó által aláírt teljesítésigazolás dátuma.
  • Képzés esetén a képzés teljesítését igazoló dokumentum kiállításának napja.
  • Minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetése esetén a tanúsítvány kiállításának, a minősítés megszerzésének vagy a nyilvántartásba vétel napja.
  • Gyártási licenc és gyártási know-how, információs technológia-fejlesztés (szoftver), honlapfejlesztés esetén a teljesítést igazoló dokumentum kiállításának napja.
  • Ingatlan bérlet és folyamatos teljesítés esetén a projektben beállított időtartamra vonatkozó számlák közül az utolsó szerinti teljesítés időpontja.
  • Termék vagy technológia fejlesztés esetén a vonatkozó ismertető kiadvány megjelenésének napja.
  • Szolgáltatás vagy könyvvizsgálat esetén a teljesítés napja.
  • Egyéb tevékenység esetén a tevékenység megvalósulásának napja.

Amennyiben a felhívás működtetési/kötelezettségvállalási időszakot ír elő, akkor a működtetési/kötelezettségvállalási időszak utolsó napja számít.

Közbeszerzési kötelezettségre vonatkozó tájékoztató

Az ajánlatkérőként meghatározott szervezetek kötelesek közbeszerzési eljárást lefolytatni a visszterhes szerződés megkötése céljából, ha az adott beszerzési tárgy és érték ezt indokolja. A támogatásból megvalósuló beszerzések esetén olyan szervezetek is ajánlatkérőnek minősülhetnek, amelyek egyébként nem tartoznak a Közbeszerzési Törvény hatálya alá.

Az európai uniós forrásból megvalósuló közbeszerzési eljárásba az ajánlatkérő köteles felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót bevonzani.

Az értékhatár alatti beszerzéseknél a kedvezményezett belsőszabályzatában (amennyiben van ilyen), valamint a felhívásban meghatározott eljárási szabályoknak megfelelően kell végrehajtani a beszerzést.

Környezetvédelmi és esélyegyenlőségi elvárások és követelmények

A projekteknek nem csupán a közvetlen célok elérésére kell összpontosítaniuk, hanem hozzá kell járulniuk az egész társadalom számára fontos célok eléréséhez is, például a környezetvédelemhez, fenntarthatósághoz és esélyegyenlőséghez.

Ezeket a követelményeket projekt szintű kötelezettségként kell értelmezni, így konzorcium esetén bármely konzorciumi tag felelőssége lehet azoknak a teljesítése. Nem feltétlenül szükséges, hogy valamennyi tag részt vegyen ezek teljesítésében.

A konzorciumok szabályai

A konzorciumi formában megvalósított projektek esetén az előlegigénylés és a kifizetési kérelem benyújtására a konzorciumvezető jogosult. A konzorciumvezető a konzorciumi tag részére igényelt előleggel, beszámolóval, valamint az elszámoló bizonylatokkal kapcsolatos információkat rögzítheti az elektronikus kérelembenyújtó felületen.

A konzorciumi tagoknak két megállapodást kell kötniük egymással, melyek sablonjait a releváns felhívás melléklete tartalmazza:

  • Konzorciumi együttműködési megállapodás a támogatási kérelem benyújtására.
  • Konzorciumi együttműködési megállapodás a támogatásban részesített projekt megvalósítására.

Az előleg folyósítása és az utófinanszírozás esetén a támogatás közvetlenül a konzorciumi tag számára történik.

Az öröklés kérdései a KAP alapján

Ha a kedvezményezett a Támogatási Okirat kiadása előtt elhunyt, az örökös is jogosult lehet a Támogatási Okirat kiadására. Az örökös csak akkor jogosult a támogatás igénybevételére, ha az ellenőrzés és értékelés során mind az elhunyt, mind az örökös eléri a pozitív támogatási döntéshez szükséges ponthatárt.

Ha a kedvezményezett a Támogatási Okirat kiadása után, azaz a kedvezményezettként elhunyt, az örökös akkor léphet be a kedvezményezett helyébe a támogatási jogviszonyban, ha megfelel az ellenőrzés és értékelés feltételeinek. Ha a hagyatékátadó végzés vagy öröklési bizonyítvány nem rendelkezik a támogatással kapcsolatban, az ügyfélnek az lesz az örököse, aki azon vagyontárgyat örökölte, amely a támogatás jellegű jogosultsághoz kapcsolódik, például a földterületet, ahol a támogatott gazdálkodás folyik. Ha azonban ezen vagyontárgyon valakinek lesz haszonélvezeti joga, akkor ez a jog jogosultja válik a támogatásra jogosulttá.

Az öröklést vagy a haszonélvezeti jog szerzését az igazoló döntéstől számított egy évig kell igazolni.

Facebook
Instagram